PL / EN

A time to mourn

*ZITA, "A time to mourn"  (Grecja)
19.00, BOK, Kino Forum (15 zł)

 

Choreografia: Iris Karayan
Muzyka: Nikos Veliotis
Wizualizacje: Nikos Papadimitriou
Światła i zdjęcia: Elisavet Moraki
Wykonawcy: Kotsali Chara, Petridou Marilena
Produkcja: Zita Dance Company © 2009,
Dyrektor artystyczny: Iris Karayan

 

 

’A time to mourn’ jest ontologią ludzkiej natury i jej brakiem zdolności do pokonania przejawów przemocy w imię cywilizacji. Zestawienie człowiek-zwierzę, dziki -oswojony i sprawca-ofiara, to właśnie spektakl o znaczącej linii między tymi dwoma sprzecznymi biegunami. Jednakże ma na celu przedstawienie interakcji i relacji dwóch wzajemnie oddziałujących na siebie światów. Duet ten bada stany przemocy, jak są one wyczuwane i wyrażone we współczesnych społeczeństwach: przemoc przechodzi w żal, moc w słabość, a człowieka zamienia się w  zwierzę ...


 Każda rzecz ma swój czas, i każde przedsięwzięcie ma swój czas pod niebem.
 Jest czas rodzenia i czas umierania; czas sadzenia, i czas wycinania tego, co sadzono;
Czas zabijania, i czas leczenia; czas rozwalania, i czas budowania;
Czas płaczu, i czas śmiechu; czas smutku, i czas skakania;
Czas rozrzucania kamieni, i czas zbierania kamieni; czas obłapiania, i czas oddalenia się od obłapiania;
Czas szukania, i czas stracenia; czas chowania, i czas odrzucenia;
 Czas rozdzierania, i czas zszywania; czas milczenia, i czas mówienia;
 Czas miłowania, i czas nienawidzenia; czas wojny, i czas pokoju.
.

Pismo Święte, Księga Koheleta, 03:04

 

Iris Karayan studiowała taniec w Greckiej Państwowej Szkole Tańca. Zdobyła tytuł magistra w zakresie Sztuki w Działaniu i Kultury: Interdyscyplinarne Podejście (Goldsmith College, University of London). Brała udział w różnych seminariach w Europie z międzynarodowej sławy artystami teatru i tańca. Jako tancerka współpracowała z choreografami Athina Vahla, Me Liga Logia Dance Company, Solipsyzm Dance Company, Amorphy.org i była pełnoetatowym artystą  Yelp Danceco, w Atenach od 2002 roku. Wspólnie z zespołem wykonawców i pod kierunkiem Konstantinos Hatzinikolaou, była współautorem tanecznego filmu ΑΩ (2004). Występowała także i wspierała choreograficznie  film The Rape of the Sabine Women (2005) w reżyserii Ewy Sussman i wyprodukowanym przez Rufus Corporation. Pracowała jako dyrektor ruchu scenicznego do filmu Pera apo ti Limni (2006) w reżyserii Stasinos Stratos i krótkiego filmu APOGRAFI (2008) w reżyserii Vaggelis Kalabakas. Jest członkiem-założycielem i choreografem ZITA Dance Company, a także członkiem wielu związanych z tańcem sieci i organizacji. Jej prace TO DASOS, 2003, SELF PORTRAIT, 2005-09, and DOMESTIC ANIMALS, 2008, A TIME TO MOURN 2009-10 brały udział w wielu festiwalach w Atenach, Salonikach, Bukareszcie i Londynie. Za swoje choreografie  A TIME TO MOURN i LEGACY została laureatką nagrody Jeřábková  Jarmila w 2010.
Wykłada choreografię w Greckiej Państwowej Szkole Tańca, a  także  uczyła  w Szkole Sztuk Pięknych, wydział Dramatu na Uniwersytecie w Peloponezie. Od 2008 roku pracuje wraz z grupą pisarzy tańca przy festiwalu Epidauros w Atenach i Międzynarodowym Festiwalu Tańca Kalamata, wnosząc swój wkład w teksty do katalogów festiwalu.