PL / EN

Drzwi zamknięte

*Grupa Przejściowa i Teatru Kolegtyw, "Drzwi Zamknięte" (Białystok)
18.30, BOK, Kawiarnia Fama (10 zł)


Inspirowane dramatem „Przy drzwiach zamkniętych” J. P. Sartre’a


Reżyseria, opracowanie dramaturgiczne: Tomasz Gilewicz
Choreografia: Karolina Garbacik
Występują tancerze Grupy Przejściowej: Dorota Baranowska, Kasia Jankowska, Adam Bartoszewicz
Muzyka: The Glitch Mob, Venetian Snares, Autechre, Christian Fennesz,Jan Jelinek
Video art: alco.dudes
Światła: Adam Etel

Produkcja: Studio Działań Kreatywnych Danceoffnia.


Nie krater z dolinami ognia, ale mieszkanie, hotelowy pokój, sklep, lub lokal. Nie demon z rogami, ale po prostu drugi człowiek- żona, kochanka, współpracownik, kolega. Oto jest piekło, które najlepiej gotujemy sobie sami nawzajem. Piekło codzienności w naszych rodzinach, zagmatwanych związkach, zawiłych relacjach międzyludzkich. Piekło w domu, biurze, lub przy knajpianym stoliku. Bo „piekło to inni” i wszystko wokoło.


Spektakl „Drzwi zamknięte” inspirowany jest dramatem „Przy drzwiach zamkniętych” J. P. Sartre’a. Poprzez taniec, multimedia i bez użycia ani jednego słowa prezentuje spotkanie trzech, pozornie, całkiem zwyczajnych osób. Im dłużej jednak ze sobą przebywają, tym są dla siebie coraz bardziej nieznośne, a z każdego z tych życiorysów, nieoczekiwanie wyłania się jakaś ponura tajemnica.

Spektakl powstał w ramach Programu Stypendialnego Prezydenta Miasta Białystok ,Młodzi Twórcy”


Grupa Przejściowa- od lat jedyna grupą tańca współczesnego w Białymstoku i na Podlasiu, która regularnie tworzy spektakle i prezentuje je na scenach lokalnych, a także w całym kraju.
Tancerze Grupy Przejściowej to silnie zindywidualizowane jednostki, które poprzez doskonalenie własnych umiejętności tanecznych w technice tańca współczesnego, klasycznego i jazzowego kreują nową jakość na scenie, zarówno pod względem choreografii, jak i konstruowania postaci.
Praca zespołu opiera się na dążeniu do osiągnięcia swoistego  porozumienia pomiędzy ciałem i umysłem. Odbywa się to głównie za sprawą wspólnych tanecznych poszukiwań nowych, unikalnych treści poprzez m.in. improwizację, czy partnerowania. Oryginalność Grupy Przejściowej opiera się także na nieustannym odnajdywaniu na nowo inspiracji w nieodkrytych, bądź zapomnianych, istniejących dobrach kultury, tj. malarstwie, fotografii, muzyce, odnajdywaniu na nowo inspiracji w sobie.
W przeciągu 10 lat istnienia Grupy Przejściowej zostało wyprodukowanych 12 spektakli. Zaangażowanie w proces tworzenia choreografii i determinacja każdego z tancerzy pozwalają tworzyć zawsze ciekawe, emocjonalne, a tym samym niezwykle ludzkie, bliskie każdemu z nas obrazy i historie.
Grupa Przejściowa współpracuje z artystami z kraju i zagranicy, bierze udział w projektach tanecznych, pokazach, angażuje się w proces podnoszenia poziomu wiedzy lokalnej społeczności na temat tańca współczesnego, oraz dziedzin mu pokrewnych.