PL / EN

Leg acy

*ZITA, "Leg acy" (Grecja)
17.30, BOK, Kino Forum, spektakl  (15 zł)


Reżyseria: Iris Karayan
Choerografia: Karayan Iris, Chara Kotsali
Występuje: Kostali Chara
Muzyka: Jiri Teml, Works for Harpsichord
Produkcja: ZITA dance company, 2010


Leg acy jest strukturalnie improwizowanym solo koncentrującym się na stosunku muzyki do tańca. Poprzez analizę kompozycji muzycznej Jiri Teml’a,  choreografia ma na celu przetłumaczenie i przekształcenie poszczególnych elementów dźwiękowych na język ruchu podczas tworzenia wzajemnego dialogu między tymi dwoma elementami. Chara Kotsali poprowadzi nas poprzez przestrzeń muzyczną wchodząc na scenę, by wykonać duet z muzyką.
 

 

Iris Karayan studiowała taniec w Greckiej Państwowej Szkole Tańca. Zdobyła tytuł magistra w zakresie Sztuki w Działaniu i Kultury: Interdyscyplinarne Podejście (Goldsmith College, University of London). Brała udział w różnych seminariach w Europie z międzynarodowej sławy artystami teatru i tańca. Jako tancerka współpracowała z choreografami Athina Vahla, Me Liga Logia Dance Company, Solipsyzm Dance Company, Amorphy.org i była pełnoetatowym artystą  Yelp Danceco, w Atenach od 2002 roku. Wspólnie z zespołem wykonawców i pod kierunkiem Konstantinos Hatzinikolaou, była współautorem tanecznego filmu ΑΩ (2004). Występowała także i wspierała choreograficznie  film The Rape of the Sabine Women (2005) w reżyserii Ewy Sussman i wyprodukowanym przez Rufus Corporation. Pracowała jako dyrektor ruchu scenicznego do filmu Pera apo ti Limni (2006) w reżyserii Stasinos Stratos i krótkiego filmu APOGRAFI (2008) w reżyserii Vaggelis Kalabakas. Jest członkiem-założycielem i choreografem ZITA Dance Company, a także członkiem wielu związanych z tańcem sieci i organizacji. Jej prace TO DASOS, 2003, SELF PORTRAIT, 2005-09, and DOMESTIC ANIMALS, 2008, A TIME TO MOURN 2009-10 brały udział w wielu festiwalach w Atenach, Salonikach, Bukareszcie i Londynie. Za swoje choreografie  A TIME TO MOURN i LEGACY została laureatką nagrody Jeřábková  Jarmila w 2010.
Wykłada choreografię w Greckiej Państwowej Szkole Tańca, a  także  uczyła  w Szkole Sztuk Pięknych, wydział Dramatu na Uniwersytecie w Peloponezie. Od 2008 roku pracuje wraz z grupą pisarzy tańca przy festiwalu Epidauros w Atenach i Międzynarodowym Festiwalu Tańca Kalamata, wnosząc swój wkład w teksty do katalogów festiwalu.