PL / EN

Zona Segura

* Małgorzata Haduch, "Zona Segura" ( Polska)
20.00, BOK, Kawiarnia Fama (10 zł)

 

 

 

Koncept, choreografia, wykonanie: Małgorzata Haduch
Światła: Jan Cybis
Muzyka: Andy Moor & DJ Rupture, Kaffe Matthews
Opieka artystyczna: Hooman Sharifi
Produkcja: Arts Stations Foundation

 

 

 

fot. Jakub Wittchen


...i ten dziwny odgłos gdzieś z wnętrza.
...ptaki zamilkły na resztę popołudnia... nigdy nie doświadczyłam tak
silnej ciszy.
...jakaś bezradność, zero kontroli, łatwość zranienia i brak poczucia
bezpieczeństwa.
...strach, cisza i spokój.
...stan zagrożenia przypomina mi o życiu.

"Porque si no hay pelea no va a amancer..."


Zona Segura – solo powstało w ramach rezydencji artystycznej Solo Projekt 2009 w Poznaniu/Art Stations Foundation. Od premiery w maju 2009 roku, “Zona Segura” została pokazana w Poznaniu, Warszawie, Bratyslawie (NU Dance Festival), Berlinie (TanzTage) i Dreźnie. Współpraca z reżyserem świateł, Janem Cybisem, stanowi kluczową część tego spektaklu, gdzie surowa gra pomiędzy jasnością i ciemnością odgrywa główną rolę w doświadczaniu tego spektaklu, zarówno dla publicznosci jak i tancerki. Muzyka, podobnie jak w innych spektaklach Małgorzaty, stanowi silny motor jej ruchów, energii i emocji. W “Zona Segura”, poraz kolejny inspiracją jest muzyka Andy Moora (The EX), tym razem w duecie z DJ Rupture i Kaffe Matthews. Za każdym razem na scenie, Malgorzata podejmuje nowe wyzwania, dotykając nieznanych jeszcze sfer “Zony...”, przekraczając nowe granice, zachowując intensywność i zaskakując siebie samą oraz widza. To emocjonalne solo, jest odbierane przez publiczność jako bardzo szczere, minimalistyczne, konsekwentne, odważne i poruszające. Jak to jedne z przyjaciół opisał:
“bycie samą w przestrzeni, do której zapraszasz w piękny i szczery sposób”
Dla Malgorzaty najważniejszym napędem tego przedstawienia jest stan zagrożenia, który staje się radosną motywacją by żyć.

Fragment frecenzji  z Berliner Zeitung :
http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2010/0114/feuilleton/0038/index.html

"(...)W ramach tegoż wieczoru chwilę później przeżywa się Małgorzatę Haduch, której ciało przeobraża się w przejmującą grozą maszynę. W maszynę, która dyszy i wibruje w sposób nie do pojęcia i wydaje się być nie dozatrzymania.Na początku Małgorzata stała na scenie w czarnej podkoszulce i czarnych gimnastycznych spodenkach , a jej ramiona były ściągnięte, jakby inaczej nie było można, jakby chciała się schować. Po chwili otwierała się giętko, elastycznie prostując się i wysuwając piersi. Szło to tam i z powrotem : dwie siły, które tak mocno nawzajem się zwalczały, że nie istniał żaden środek.(...)Michaela Schlagenwerth, Berliner Zeitung; 14.01.2010

Małgorzata Haduch (1978)– absolwentka School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie; pracuje niezależnie jako choreografka i tancerka, reżyseruje spektakle, kuratoruje i organizuje wydarzenia związane z tańcem współczesnym i improwizacją w takich krajach jak Polska, Holandia, Peru, Chile, Brazylia. Małgorzata jest inicjatorką kolektywu artystycznego Unfinished Company, który skupia międzynarodowych artystów z różnych dziedzin sztuki- taniec współczesny, muzyka, video, fotografia. Unfinished Company występuje regularnie w zmiennych konstelacjach od 2006 roku. Za każdym razem jest to inny skład artystów- z Unfinished Company grali dotychczas, między innymi, Andy Moor (The Ex), Wilbert de Joode, Micheal Moore, Marcos Baggiani i Tetterapadequ; oraz tancerze Makiko Ito, Jouni Järvenpää, Melissa Cisneros, Kenzo Kusuda, Kirstine Kyhl Andersen i Marysia Stokłosa.
Jej sposób patrzenia na taniec kształtowali tacy artyści jak Katie Duck, David Zambrano, Robert Steijn, Homan Sharifi, Michael Schumacher i Carles Salas, którzy znacząco przyczynili się do jej doświadczenia jako choreograf i performer. Inne ważne projekty, które ukształtowały  indywidualny język sceniczny Malgorzaty to: praca jako gościnny choreograf w Royal Scottish Academy Of Music and Drama w Glasgow, (Szkocja 2007); projekt choreograficzny z peruwiańską grupą teatralną Deciertopicante (Tacna/Peru 2008*; produkcja: Theatre Embassy/Hivos Netherlands), międzynarodowy program Dance WEB (Austria 2009*), Solo Projekt (Art Station Foundation; Poznań 2009) oraz „50 days Costa Rica”- mistrzowski kurs Davida Zambrano w Kostaryce, gdzie przez 50 dni Małgorzata, jako jedyna Polka, wraz z 50 artystami z całego świata uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu po raz pierwszy zorganizowanym na taką skalę. (Kostaryka 2010*)
* Projekty współfinansowane przez Instytut Adama Mickiewicza – program Kultura Polska na Świecie

 

Trailer spektaklu do obejrzenia tutaj.