Piątek 25.02.2011
21.00, BOK, Kawiarnia Fama (5 zł)
Ruchowa (R) ewolucja Afryki,
Frosch Joan, Kovgan Alla, USA, 2007; 65 '
Poprzez zadziwiające choreograficzne zabiegi, dziewięciu Afrykańskich choreografów, od Senegalu do Republiki Południowej Afryki opowiadają historie o wschodzących formach sztuki i ich zróżnicowaniu, a także głębokim wyrażaniu samego siebie we współczesności. Oszałamiająca choreografia, przykuwająca uwagę krytyków rzuca wyzwanie przestarzałym stereotypom "tradycyjnej Afryki" w celu ujawnienia odpowiedzi powodujących drżenie duszy na piękno i tragedię Afryki w XXI wieku. Wśród artystów występujących w filmie znaleźli się Company Kongo Ba wowe (Burkina Faso), Faustin Linyekula i Studios Kabako (Demokratyczna Republika Konga), Company Rary (Madagaskar), Sello Pesa (Południowa Afryka), Company TchéTché (Wybrzeże Kości Słoniowej), Company Raiz di Polon (Republika Zielonego Przylądka), Company Jant Bi (Senegal) i Kota Yamazaki (Japonia), Nora Chipaumire (Zimbabwe), Jawole Willa Jo Zollar i członkowie Urban Bush Women (USA). Producentem i reżyserem tego pełnometrażowego dokumentu jest Joan Frosch, przy współreżyserii i redagowaniu Ally Kovgan.
Nora,
Kovgan Alla, David Hinton, Ruchowa Rewolucja Productions (USA), Wielka Brytania, Mozambik, 2008, 35 '
FILM OTRZYMAŁ NAJWAZNIEJSZĄ NAGRODĘ W EUROPIE POCZAS FESTIWALU DANCE SCREEN 2010 W AMSTERDAMIE: Dioraphte Cinedans Jury Award oraz pierwszą nagrodę w kategorii Screen Choreography >15min.
"Nora" jest oparta na prawdziwej historii tancerki Nora Chipaumire, która urodziła się w Zimbabwe w 1965 roku. W filmie, Nora powraca do miejsc z dzieciństwa i podejmuje podróż przez żywe wspomnienia młodości. Za pomocą tańca i sztuki performance jej historia staje się dynamicznym poematem dźwięku i obrazu. Rezultatem jest film o dramatach rodzinnych, trudnych miłościach i bojowniczej polityce, który porusza się pomiędzy komizmem i tragedią, radością i smutkiem. Jest to film o dziewczynie, która jest w ciągłej walce - walczy z wszelkiego rodzaju zastraszaniem i przemocą, powoli zyskując przy tym siłę, dumę i niezależność. Kręcona w całości w Republice Południowej Afryki, "Nora" obejmuje wiele lokalnych artystów i tancerzy w różnym wieku, od młodych uczniów do starszych babci, a większa część muzyki jest specjalnie skomponowana przez legendę muzyki z Zimbabwe - Thomas Mapfumo.
ALLA KOVGAN (reżyser)
Alla Kovgan jest bostońską reżyserką, ktora urodziła się w Moskwie (Rosja). Jej własne filmy i filmy wyprodukowane przy wspóreżyserii były przedstawione na całym świecie w tym na Sundance, Rotterdam, Toronto, Melbourne, Durban, Oberhausen, Clemont-Ferrand, PBS (USA), ZDF (Niemcy) i wielu innych. W 2007 roku współreżyserowała, napisała i redagowała nominowany do nagrody Emmy "Traces of the Trade" ("Ślady handlu" )oraz w 2010 r. redagowała "My pierestroika". Oba filmy miały swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance i były transmitowane przez PBS POV. Od 1999 roku Alla jest zaangażowana w szeroko pojętą współpracę - tworzenie intermedialnych spektakli (z KINODANCE Company), filmów tanecznych i dokumentalnych o tańcu takich jak "Ruchowa(R) ewolucja Afryka" wraz z Joan Frosch. Projekty Ally wspierane były przez Open Society Institute,Fundację LEF, Trust for Mutual Understanding, Bank of America Celebrity Series, i inne. Od 2000 jest nauczycielem i kuratorem filmu / kina awangardowego tańca na całym świecie jako programista w Petersburgu Dance Festiwal Filmowy KINODANCE (Rosja) i jako współ-Kurator Balagan Film Series (Boston). W 2009 roku, Alla otrzymała stypendium Rady Kultury Massachusetts i stypendium Brother Thomas dla artystów pracujących na wysokim poziomie doskonałości i kreatywności.
David Hinton (reżyser)
David Hinton jest reżyserem, który stworzył wiele filmów dokumentalnych dla telewizji brytyjskiej. Jego tematy obejmowały różnego rodzaju artystów, w tym malarza Francisa Bacona, reżysera Bernardo Bertolucci, pisarza Alana Bennett, i choreografa Karole Armitage. Zrealizował też filmy o Dostojewskim, rock and rollu, komedie wizualne i o rewolucji kulturalnej w Chinach. Najbardziej znany w świecie tańca jest za DEAD DREAMS OF MONOCHROME MEN i STRANGE FISH, a także jego filmowe wersje widowisk wykonywanych przez DV8 Physical Theatre. Zrealizował też filmy z Adventures in Motion Pictures, Alvin Ailey Company i Królewskim Baletem Szwedzkim, współpracował z różnymi choreografami w celu przeniesienia wspaniałych dzieł tanecznych na ekran. Dwa razy zdobył nagrodę British Academy za swoje filmy dokumentalne, a jego filmy taneczne zdobyły wiele nagród, m.in. Prix Italia, Emmy i Screen Award IMZ Dance.
Wprowadzenie i rozmowę o filmach poprowadzi:
Sonia Nieśpiałowska-Owczarek- prezes Fundacji Kino Tańca, kulturoznawca, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez osiem lat zajmowała się tańcem współczesnym i kontakt improwizacją. Od 2002 do 2007 roku współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi. Od 2003 roku kurator programów filmowych na festiwalach tańca, klubach filmowych i centrach kultury. W ramach specjalizacji Animacja Kultury w IKP UW odbyła staż w Odin Teatret Eugenio Barby w Holstebro w Danii i w Laboratorium Edukacji Twórczej w CSW w Warszawie. Kurator programu filmowego 'Nowe Horyzonty Tańca' (2007) oraz instalacji 'Mirror Me' nowozelandzkiej artystki Shony McCullagh (2008) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz projektu 'dutch dance films on tour' (2007). Współpracowała jako producent i koordynator przy Festiwalu Kalejdoskop i Hip Hop Groove Festival w Białymstoku w 2008. Od 2007 producent czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! w Warszawie. Od 2009 roku związana z Muzeum Sztuki w Łodzi jako koordynator wystaw.